KG 45 Kindergeld po polsku
KG 45 Kindergeld po polsku. Formularz ten służy zgłaszaniu zmian do Familienkasse, które mają wpływ na pobieranie Kindergeld 2024. W tym artykule postaram się krótko omówić, gdzie wysłać niniejszy formularz oraz przede wszystkim przedstawić najnowszy materiał video, który w prosty sposób omawia, jak wypełnić KG 45 Kindergeld po polsku.
Prawidłowe uzupełnienie formularza często sprawia czytelnikom wiele problemów. Dzieje się tak, gdyż na chwilę obecną niemiecka instytucja właściwa udostępnia go w języku niemieckim. Jednakże zgłaszanie zmian istotnych dla pobierania niemieckiego zasiłku rodzinnego Kindergeld jest obowiązkiem każdej rodziny, która jest jego beneficjentem. Zagadnienie to dotyczy zatem wielu polskich rodzin.
Pomoc w wypełnieniu Twojego druku KG 45 Kindergeld? To możliwe – kliknij.
Mając to wszystko na uwadze przedstawiam stworzony przeze mnie 39 minutowy materiał filmowy, który udostępniłem w serwisie Youtube:
Mam nadzieje, że ta forma spodoba się Wam, a przede wszystkim w sposób jasny i czytelny wytłumaczy proces uzupełnienie formularza KG 45 Kindergeld w danej sytuacji. Mogą one dotyczyć zmiany m.in. adresu zamieszkania; konta bankowego; statusu formalnego rodziny; liczebności rodziny; pracy lub innej aktywności zawodowej; pobieranych świadczeń na dzieci.
Aktualny druk możecie pobrać z niemieckiej strony rządowej.
Adresem do wysłania druku jest ten, z którego otrzymaliście pismo z Familienkasse. Dla spraw w których występuje koordynacja świadczeń jest to co do zasady:
Bundesagentur für Arbeit
Familienkasse Sachsen
09092 Chemnitz
DEUTSCHLAND / NIEMCY
Wszelkie zmiany powinno się zgłaszać do właściwej instytucji niemieckiej w ciągu miesiąca od wystąpienia danej sytuacji, która je powoduje. Warto pamiętać, że w systemie niemieckim istotne jest kiedy dany list dociera do instytucji, nie zaś data jego nadania – jak ma to miejsce w przypadku naszego kraju. Dokumentacje zaleca się wysyłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru (czerwona zwrotka na poczcie polskiej). Można też śledzić nadany list, wpisując jego numer nadawczy w systemie niemieckiego operatora pocztowego DHL.
Zachęcam do zadawania pytań i komentarzy oraz zapoznania się z innym artykułem na temat niemieckiego zasiłku rodzinnego: Zmiany w Kindergeld 2024
Podstawowe informacje znajdują się także w sekcji: Świadczenia w Europie
Autor: Radosław Orzechowski
Grafika: Pixabay
Witam, czy dopiero w styczniu poinformować Familenkasse o podwyżce świadczenia w Polsce? Wypłata świadczenia będzie w podobnym okresie więc tak na prawdę to już Niemcy powinni wysłać pomniejszony zasiłek w styczniu.
Pani Moniko, Niemcy mają podstawowe informacje o zmianach w Polsce, więc mogą to uwzględnić od stycznia z automatu. Jak będzie, to się okaże. Moim zdaniem będą czekać na informacje od pobierających KG, a taką de facto można wysłać dopiero po otrzymaniu informacji o przyznania zwiększonej kwoty przez ZUS. Zapewne takie informacje o zwiększonej kwocie trafią do wnioskodawców w Polsce do końca lutego, więc należy zabezpieczyć nadwyżkę KG za ten okres do ewentualnego zwrotu. Trzeba mieć na względzie, że gdyby chciała Pani poinformować o tym już teraz, to nie ma Pani w tej chwili żadnych dokumentów (informacji o przyznaniu w nowej kwocie), które to potwierdzają. Dlatego moim zdaniem nie powinno się wychodzić przed szereg i poczekać na zachowanie FK od stycznia w kwestii automatycznego przeliczenia, a dopiero po uzyskaniu informacji o przyznaniu nowej kwoty z ZUS, powiadamiać niemiecką instytucję właściwą.
Jeżeli ojciec dziecka pracuje w Niemczech, a ja z córką i obecnym mężem przebywam w Polsce i jestem nieaktywna zawodowo to kto ma wypłacać mi świadczenie? Teraz w PL otrzymuję 800 plus, a Niemcy wypłacili mi różnicę, nie uwzględniając podwyżki z 500 na 800 plus. Dziękuję za odpowiedź.
Pani Ewo, w takiej sytuacji – jeśli mąż pracuje w Polsce, to z Niemiec powinna Pani otrzymać dodatek dyferencyjny, czyli wyłącznie dopłatę. W związku z tym wszystko wydaje się w porządku, po uwzględnieniu 800+, będzie Pani otrzymywać mniej dodatku z Niemiec. Pozdrawiam
Jeżeli z ojcem dziecka jest Pani w dobrych kontaktach, gdzie udzieli Pani wszelkich informacji i dokumentów, to powinna Pani złożyć wniosek na siebie, bo to Pani jest w jednym gospodarstwie z dzieckiem, wniosek składa osoba, z którą fizycznie jest dziecko. Jeśli wniosek jest na byłego męża, a Familienkasse się tego dopatrzy nawet za kilka lat, będzie zwrot nienależnie pobranego KG. No i Musi pani złożyć KG45 o zmianie wysokości świadczenia, bo mogą Pani naliczyć później zwrot. Nie liczyłabym do końca na urzędy.
Dzień dobry, zrezygnowałem z pracy w Niemczech ale pracodawca nie dał mi świadectwa pracy. Jak zgłosić, że nie będę pobierał Kindergeldu?
Panie Krzysztofie, na ostatniej stronie formularza jest miejsce na swobodny opis sytuacji, omawiam to na filmie. Alternatywnie można po prostu napisać pismo z wyżej wymienioną informacją i przesłać do FK.
Witam. Mąż dostał ankietę do wypełnienia i posiada punkt 7, którego u państwa nie widzę. Stąd moje pytanie, czy trzeba go wypełniać?
Nika, możesz mi podesłać zdjęcia – najlepiej całej ankiety na maila kontakt@kasarodziny.pl, a spróbuję pomóc. Jeśli są tam dane osobowe, można je zakryć przed wysłaniem. Niestety nie mam aktualnej, pustej ankiety, więc może coś zmienili lub dopasowali do Waszej sytuacji. Pozdrawiam
Witam, jak zrezygnować z kindergeld w Niemczech? Jaki formularz wypełnić?
Pati, nie wiem jaki jest powód rezygnacji, ale co do zasady KG45, pozdrawiam.
Dzień dobry, czy to prawda, że jeżeli ja pracuję w Niemczech, a żona w Polsce jest bezrobotna to możemy pobierać pełny Kindergeld i 800+?
Panie Tomaszu, to prawda, piszę o tym wielokrotnie w artykułach na stronie. Pozdrawiam.
Dzień dobry, jeśli mąż pracuje w niemieckiej firmie od listopada 2022, a od sierpnia 2023 jest delegowany do pracy w Austrii, czy ten fakt muszę zgłaszać do FK?? Pracodawca się nie zmienia, składki dalej opłacane są w Niemczech. Dziękuję za odpowiedź.
Pani Gosiu, powinno się zgłosić, gdyż jest to istotna zmiana, która może mieć wpływ na wypłacane świadczenie. Najlepiej załączyć druk A1 świadczący o delegowaniu, jeśli taki został wydany.
Witam, 14 maja zakończyłam pracę i jestem od teraz nieaktywna zawodowa w Polsce, a mąż dalej pracuje w Niemczech. Od razu wysłałam odpowiednią informację do Familienkasse. Od kiedy zaczną wypłacać pełny kindergeld?
Luli, pełna kwota KG powinna przysługiwać od czerwca, natomiast kiedy strona niemiecka przetworzy tę informację to już inna sprawa. Niemniej jednak spłata pełnej kwoty powinna uwzględniać już czerwiec.
Witam, mąż pracuje w Niemczech jako kierowca w systemie 3 tygodnie racy, jeden tydzień w Polsce. Jest zameldowany w Polsce ale firma zameldowała męża również w Niemczech. Kindergeld był przyznany bez meldunku po przepracowaniu pół roku w Niemczech z adresem w Polsce. Czy po otrzymaniu meldunku w Niemczech powinniśmy ten fakt zgłosić do FK? Mąż nie mieszka tam na stałe bo tak jak pisałam pracuje w systemie 3 na 1.
Pani Danuto, powinno się poinformować o meldunku męża także w Niemczech, gdyż szczególnie w przypadku kierowców, działa to na korzyść osób pobierających KG. Samo miejsce zamieszkania ma duże znaczenie w kontekście polskich świadczeń, z kolei dla Niemców istotny jest meldunek w ich kraju, gdyż przez to rodzi się uprawienie do pobierania KG.
Witam, mam pytanie. Pracuję w Niemczech bez systemu i braliśmy całe kindergeld na dwoje dzieci. Teraz żona poszła na staż i zostało przyznane 800 plus – czy jeśli żona jest na stażu to kinder zostanie obniżone?
Panie Łukaszu, należy powiadomić instytucje niemiecką o stażu żony na druku KG45, gdyż jest on taktowany jako aktywność zawodowa i Niemcy pomniejszą KG.
Dzień dobry, mój mąż pracuje w Niemczech i tam jest zameldowany, pobiera KG w całości na nasze dzieci w DE, a ja od czerwca 2023 r. pobieram 800+ w Polsce, ponieważ dowiedziałam się o takiej możliwości, gdyż nie pracuję. Teraz dostaliśmy pismo z FK, jak co jakiś czas i pierwszy raz będę musiała zaznaczyć tam, że pobieram świadczenie również w Polsce. Moje pytanie brzmi, czy czasem nie będę musiała zwrócić jednak pieniędzy w Niemczech bo jednak mi się te pieniądze nie należały? Jestem pełna obaw.
Pani Aneto, temat wielokrotnie omawiałem już na łamach portalu, w przypadku braku aktywności zawodowej w Polsce przez Panią nie powinno być żadnego problemu by pobierać dwie pełne kwoty, pozdrawiam.
WItam, a co w sytuacji gdy cała rodzina mieszka w Niemczech, dzieci chodzą tu do przedszkola i szkoły, a oboje rodzice podejmą pracę w Polsce Czy nadal przysługuje Kindergeld?
Pani Kasiu, Kindergeld będzie przysługiwać ale tylko w formie dodatku dyferencyjnego, gdyż pierwszeństwo do wypłaty będzie w Polsce.
800+ nie należy się, ponieważ dzieci nie mieszkają w PL?
Pani Kasiu, 800+ w Polsce należy się i to w ramach pierwszeństwa z racji wykonywania pracy w Polsce.
Dziękuję za informację. A w przypadku znajomych gdy, mama pracuje w Polsce a ojciec dzieci zmieni pracę z Niemiec na prace w Szwecji należy się dalej Kindergeld? Ze względu na to, że dzieci i cała rodzina mieszkają w Niemczech? Tak twierdzi znajomy, czy ma rację?
Pani Kasiu, praca jest zawsze przed miejscem zamieszkania, zatem w Polsce będzie przyznana pełna kwota – ze względu na pracę matki w Polsce i brak uwzględniania zasad pierwszeństwa przez nasz kraj, drugim krajem jest Szwecja, a w trzeciej kolejności Niemcy. W takiej sytuacji z Niemiec raczej dodatek dyferencyjny, z uwzględnieniem kwoty przyznanej (lub nie) w Szwecji.
Dzień dobry, chciałam się zapytać bo mąż złożył papiery do kindergeld ale zjeżdża do Polski, a papiery były złożone w grudniu. A nadal czekamy.
Pani Paulino, należałoby poinformować instytucję niemiecką o powrocie męża za pomocą druku KG45. Natomiast ta informacja nie powinna mieć wpływu na rozliczenie okresu pracy w Niemczech i uprawnień do KG w tym czasie.