KG 45 Kindergeld po polsku

KG 45 Kindergeld po polsku. Formularz ten służy zgłaszaniu zmian do Familienkasse, które mają wpływ na pobieranie Kindergeld 2024. W tym artykule postaram się krótko omówić, gdzie wysłać niniejszy formularz oraz przede wszystkim przedstawić najnowszy materiał video, który w prosty sposób omawia, jak wypełnić KG 45 Kindergeld po polsku.

Prawidłowe uzupełnienie formularza często sprawia czytelnikom wiele problemów. Dzieje się tak, gdyż na chwilę obecną niemiecka instytucja właściwa udostępnia go w języku niemieckim. Jednakże zgłaszanie zmian istotnych dla pobierania niemieckiego zasiłku rodzinnego Kindergeld jest obowiązkiem każdej rodziny, która jest jego beneficjentem. Zagadnienie to dotyczy zatem wielu polskich rodzin.

Pomoc w wypełnieniu Twojego druku KG 45 Kindergeld? To możliwe – kliknij.

Mając to wszystko na uwadze przedstawiam stworzony przeze mnie 39 minutowy materiał filmowy, który udostępniłem w serwisie Youtube:

Mam nadzieje, że ta forma spodoba się Wam, a przede wszystkim w sposób jasny i czytelny wytłumaczy proces uzupełnienie formularza KG 45 Kindergeld w danej sytuacji. Mogą one dotyczyć zmiany m.in. adresu zamieszkania; konta bankowego; statusu formalnego rodziny; liczebności rodziny; pracy lub innej aktywności zawodowej; pobieranych świadczeń na dzieci.

Aktualny druk możecie pobrać z niemieckiej strony rządowej.

Adresem do wysłania druku jest ten, z którego otrzymaliście pismo z Familienkasse. Dla spraw w których występuje koordynacja świadczeń jest to co do zasady:

Bundesagentur für Arbeit
Familienkasse Sachsen

09092 Chemnitz
DEUTSCHLAND / NIEMCY

Wszelkie zmiany powinno się zgłaszać do właściwej instytucji niemieckiej w ciągu miesiąca od wystąpienia danej sytuacji, która je powoduje. Warto pamiętać, że w systemie niemieckim istotne jest kiedy dany list dociera do instytucji, nie zaś data jego nadania – jak ma to miejsce w przypadku naszego kraju. Dokumentacje zaleca się wysyłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru (czerwona zwrotka na poczcie polskiej). Można też śledzić nadany list, wpisując jego numer nadawczy w systemie niemieckiego operatora pocztowego DHL.

Zachęcam do zadawania pytań i komentarzy oraz zapoznania się z innym artykułem na temat niemieckiego zasiłku rodzinnego: Zmiany w Kindergeld 2024

Podstawowe informacje znajdują się także w sekcji: Świadczenia w Europie

Autor: Radosław Orzechowski

Grafika: Pixabay

Ten artykuł ma 15 komentarze

 1. Monika Odpowiedz

  Witam, czy dopiero w styczniu poinformować Familenkasse o podwyżce świadczenia w Polsce? Wypłata świadczenia będzie w podobnym okresie więc tak na prawdę to już Niemcy powinni wysłać pomniejszony zasiłek w styczniu.

  • Radosław / kasarodziny.pl Odpowiedz

   Pani Moniko, Niemcy mają podstawowe informacje o zmianach w Polsce, więc mogą to uwzględnić od stycznia z automatu. Jak będzie, to się okaże. Moim zdaniem będą czekać na informacje od pobierających KG, a taką de facto można wysłać dopiero po otrzymaniu informacji o przyznania zwiększonej kwoty przez ZUS. Zapewne takie informacje o zwiększonej kwocie trafią do wnioskodawców w Polsce do końca lutego, więc należy zabezpieczyć nadwyżkę KG za ten okres do ewentualnego zwrotu. Trzeba mieć na względzie, że gdyby chciała Pani poinformować o tym już teraz, to nie ma Pani w tej chwili żadnych dokumentów (informacji o przyznaniu w nowej kwocie), które to potwierdzają. Dlatego moim zdaniem nie powinno się wychodzić przed szereg i poczekać na zachowanie FK od stycznia w kwestii automatycznego przeliczenia, a dopiero po uzyskaniu informacji o przyznaniu nowej kwoty z ZUS, powiadamiać niemiecką instytucję właściwą.

 2. Ewa Odpowiedz

  Jeżeli ojciec dziecka pracuje w Niemczech, a ja z córką i obecnym mężem przebywam w Polsce i jestem nieaktywna zawodowo to kto ma wypłacać mi świadczenie? Teraz w PL otrzymuję 800 plus, a Niemcy wypłacili mi różnicę, nie uwzględniając podwyżki z 500 na 800 plus. Dziękuję za odpowiedź.

  • Radosław / kasarodziny.pl Odpowiedz

   Pani Ewo, w takiej sytuacji – jeśli mąż pracuje w Polsce, to z Niemiec powinna Pani otrzymać dodatek dyferencyjny, czyli wyłącznie dopłatę. W związku z tym wszystko wydaje się w porządku, po uwzględnieniu 800+, będzie Pani otrzymywać mniej dodatku z Niemiec. Pozdrawiam

  • Ewelina Odpowiedz

   Jeżeli z ojcem dziecka jest Pani w dobrych kontaktach, gdzie udzieli Pani wszelkich informacji i dokumentów, to powinna Pani złożyć wniosek na siebie, bo to Pani jest w jednym gospodarstwie z dzieckiem, wniosek składa osoba, z którą fizycznie jest dziecko. Jeśli wniosek jest na byłego męża, a Familienkasse się tego dopatrzy nawet za kilka lat, będzie zwrot nienależnie pobranego KG. No i Musi pani złożyć KG45 o zmianie wysokości świadczenia, bo mogą Pani naliczyć później zwrot. Nie liczyłabym do końca na urzędy.

  • Krzysztof Odpowiedz

   Dzień dobry, zrezygnowałem z pracy w Niemczech ale pracodawca nie dał mi świadectwa pracy. Jak zgłosić, że nie będę pobierał Kindergeldu?

   • Radosław / kasarodziny.pl Odpowiedz

    Panie Krzysztofie, na ostatniej stronie formularza jest miejsce na swobodny opis sytuacji, omawiam to na filmie. Alternatywnie można po prostu napisać pismo z wyżej wymienioną informacją i przesłać do FK.

 3. Nika Odpowiedz

  Witam. Mąż dostał ankietę do wypełnienia i posiada punkt 7, którego u państwa nie widzę. Stąd moje pytanie, czy trzeba go wypełniać?

 4. Tomasz B. Odpowiedz

  Dzień dobry, czy to prawda, że jeżeli ja pracuję w Niemczech, a żona w Polsce jest bezrobotna to możemy pobierać pełny Kindergeld i 800+?

 5. Gosia Odpowiedz

  Dzień dobry, jeśli mąż pracuje w niemieckiej firmie od listopada 2022, a od sierpnia 2023 jest delegowany do pracy w Austrii, czy ten fakt muszę zgłaszać do FK?? Pracodawca się nie zmienia, składki dalej opłacane są w Niemczech. Dziękuję za odpowiedź.

  • Radosław / kasarodziny.pl Odpowiedz

   Pani Gosiu, powinno się zgłosić, gdyż jest to istotna zmiana, która może mieć wpływ na wypłacane świadczenie. Najlepiej załączyć druk A1 świadczący o delegowaniu, jeśli taki został wydany.

Skomentuj

Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail - jest tylko do wiadomości redakcji. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz podlega moderacji na podstawie polityki prywatności.

Doceń naszą pomoc - postaw kawę!