Ankieta sprawdzająca Kindergeld 2024

Ankieta sprawdzająca Kindergeld 2024. Każda z osób pobierających niemieckie świadczenie rodzinne Kindergeld na dzieci z pewnością spotka się z obowiązkiem wypełnienia ankiety sprawdzającej. Tamtejsza instytucja właściwa, czyli Familienkasse, przynajmniej raz do roku wysyła ją do beneficjentów Kindergeld w celu potwierdzenia istnienia uprawienia do jego pobierania.

Z jednej strony jest to dodatkowy obowiązek formalny dla rodziców dzieci, który muszą wypełniać przesłaną ankietę, co można uznać za pewną biurokratyczną uciążliwość. Z drugiej strony, w sytuacji gdy zaszły istotne zmiany, mające wpływ na uprawnienie do pobierania Kindergeld, a strona nie poinformowała o nich, ankieta może stanowić wybawienie przed nienależnie pobranymi świadczeniami.

Nie ma sztywnych ram czasowych, w których ankieta sprawdzająca wysyłana jest do osób pobierających Kindergeld. Dzieje się to średnio raz w roku, niemniej jednak dla każdej z osób termin ten wypada inaczej, co wiąże się z datą złożenia wniosku, czy też specyfiką danej sprawy.

Otrzymaną ankietę należy wypełnić i odesłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru w terminie miesiąca, max. do 8 tygodni. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, gdyż opóźnienie powyżej miesiąca może spowodować zawieszenie wypłaty świadczenia.

Pomoc w wypełnieniu Twojej ankiety Kindergeld? To możliwe – kliknij.

Należy przy tym pamiętać, że na gruncie prawa niemieckiego liczy się wpływ dokumentacji do instytucji niemieckiej, a nie data stempla pocztowego – tak jak w naszym kraju.

W przypadku samodzielnego wypełniania ankiety, wskazane jest aby najpierw wypełniać poszczególne pola ołówkiem. Dopiero gdy mamy pewność, że dane są poprawne, uzupełnić je długopisem. Ankieta adresowana jest do konkretnego wnioskodawcy i wysyłana w jednej sztuce, zatem możliwość wielokrotnego uzupełnienia i poprawek jest ograniczona.

W sieci istnieją pojedyncze, puste egzemplarze, które jednak nie są oficjalnym drukiem – takiego Familienkasse nie udostępnia. Użycie pustego szablonu wskazane jest w sytuacji awaryjnej, gdy ankieta adresowana bezpośrednio do nas zagubiła się lub nastąpił inny nieoczekiwany zwrot wydarzeń.

Poniżej udostępniam przykładową, pustą ankietę (wersja z 2019 roku):

Wykonałem także wersję edytowalną, do wypełnienia na komputerze:

Jak wypełnić Ankieta sprawdzająca Kindergeld 2024 dowiecie się w przygotowanym przeze mnie niemal 40 minutowym materiale filmowym:

Autor: Radosław Orzechowski

Grafika: Pixabay

Ten artykuł ma 6 komentarze

  1. Anna P. Odpowiedz

    A ja mam pytanie dotyczące świadczenia pielęgnacyjnego. Mąż pracuje w Niemczech, ja ze względu na niepełnosprawnego syna zrezygnowałam z pracy i pobieram świadczenie pielęgnacyjne. Jak to świadczenie ująć w ankiecie sprawdzającej?

      • Bogumiła Odpowiedz

        Mam pytania, w ankiecie jest pytanie „ czy pracowała pani nieprzerwanie?” Czy urlop bezpłatny na którym przebywam mam tam wpisać, dalej mam umowę w tej firmie. W tej chwili po ustaniu zatrudnienia w drugiej firmie mam sprawę w sądzie o świadczenie rehabilitacyjne, jeszcze nie rozstrzygnięta, czy to też wpisać w ankiecie?

        • Radosław / kasarodziny.pl

          Pani Bogumiło, urlop bezpłatny to de facto brak aktywności zawodowej w myśl przepisów wspólnotowych, gdyż nie świadczy Pani w tym czasie pracy w tym podmiocie i nie odprowadzane są składki emerytalno – rentowe. Trzeba by to odpowiednio opisać i zaznaczyć, gdyż inaczej Niemcy mogą potraktować Panią jako aktywną zawodowo.

  2. Gregorz Odpowiedz

    Witaj, dobra robota! Dwa pytania: Byłem na chorobowym od 18.07 – 31.08. Pracodawca rozwiązał ze mną umowę 07.08. U nowego pracodawcy pracuje od 02.09. Co mam wpisać w pkt. 5? Jeśli spóźnię się z odesłanie ankiety, Kindergeld będzie wstrzymany? Na jaki czas?

    • Radosław / kasarodziny.pl Odpowiedz

      Panie Grzegorzu, w takim przypadku do końca sierpnia oraz od października przysługiwać będzie KG. Wrzesień wypada, nie ma w tym okresie koordynacji – zatem należne będzie tylko świadczenie z Polski np. 800+ Co do ankiety i pkt 5 to po prostu wpisać jak było i najlepiej załączyć odpowiednią dokumentację. KG może być wstrzymany do czasu odesłania ankiety.

Skomentuj

Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail - jest tylko do wiadomości redakcji. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz podlega moderacji na podstawie polityki prywatności.

Doceń naszą pomoc - postaw kawę!