500+ to 800+ od 2024 roku

500+ to 800+ od 2024 roku! Świadczenie wychowawcze 500+ od dnia 01.01.2024 roku wyniesie 800 zł miesięcznie na każde dziecko. Nie ma potrzeby składania nowego wniosku, obowiązują te złożone na okres zasiłkowy 2023/2024. Waloryzacja kwoty odbędzie się automatycznie.

Przypomnijmy, że wyplata 500+ możliwa jest od 01.04.2016 roku, kiedy to wprowadzono program. Na początku obowiązywało kryterium dochodowe na pierwsze dziecko w rodzinie. Zniesiono je od 01.07.2019 roku, co było przełomową decyzją w kontekście tego świadczenia.

Jednocześnie od 01.06.2022 roku zmienił się realizator wypłaty świadczenia. Zadania jednostek samorządowych, które były uprawnione w tym zakresie, przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W tym samym czasie zrewolucjonizowano kwestie koordynacji świadczeń. Gdy w sprawie zaistnieje element transgraniczny, odnoszący się do jednego z krajów UE/EOG lub Szwajcarii i w ograniczonym zakresie Wielkiej Brytanii, to organem właściwym do wydania rozstrzygnięcia i wypłaty 500+ jest ZUS.

Funkcja Wojewody, który realizuje zadania „koordynacyjne” poprzez Urząd Wojewódzki, ogranicza się do ustalania pierwszeństwa kraju właściwego do wypłaty świadczenia oraz elektronicznej wymiany informacji z zainteresowanym państwem.

Trzeba przy tym wspomnieć, że nie ma to wpływu na finalne rozstrzygnięcie ZUS po stronie polskiej. Zgodnie z ustawą, od dnia 01.06.2022 roku świadczenie 500+ jest kwotą gwarantowaną w Polsce w sytuacji koordynacyjnej. Bez znaczenia dla strony polskiej jest fakt ewentualnego uprawienia do pobierania świadczeń na dzieci w innych krajach UE/EOG, Szwajcarii lub UK.

W sytuacji wystąpienia koordynacji świadczeń istnieje także możliwość wstecznego wnioskowania o świadczenie 500+ i jest to zasadniczo jedyna sytuacja, by de facto przywrócić termin na złożenie wniosku.

Przy czym należy pamiętać, że za okres od 01.04.2016 r. do 31.05.2022 r. uda się to w przypadku złożonego wcześniej wniosku zagranicznego i pierwszeństwa po stronie Polski. Natomiast za okres od dnia 01.06.2022 roku taki wniosek można złożyć wstecznie także, gdy pierwszeństwo było po stronie kraju zagranicznego.

Jeśli masz pytania odnośnie programu 500+ w kontekście regulacji krajowych lub sytuacji koordynacyjnej to zapraszam do kontaktu lub umieszczenia komentarza.

Wszelkie informacji na temat świadczenia znajdziecie na stronie ZUS.

Autor: Radosław Orzechowski

Grafika: Oficjalne materiały MRIPS.

Ten wpis ma jeden komentarz

  1. Radosław / kasarodziny.pl Odpowiedz

    Zachęcam do komentowania i zadawania pytań na temat 500+ pod tym artykułem. Postaram się wyjaśnić Państwu wszelkie wątpliwości związane w tym tematem w kontekście regulacji krajowych jak i koordynacji.

Skomentuj

Nie opublikujemy Twojego adresu e-mail - jest tylko do wiadomości redakcji. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz podlega moderacji na podstawie polityki prywatności.

Doceń naszą pomoc - postaw kawę!